Chromatography Syringe Accessories
Replacement needles, needle assemblies, plungers, and reproducibility adapters for gas chromatography (GC) syringes), liquid chromatography (LC) and HPLC syringes.
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (12)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (5)
- (6)
- (54)
- (6)
- (6)
- (6)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (47)
- (1)
- (14)
- (2)
- (11)
- (1)
- (3)
- (8)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (6)
- (1)
- (22)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (8)
- (5)
- (5)
- (5)
- (5)
- (6)
- (6)
- (6)
- (5)
- (8)
- (6)
- (6)
- (6)
- (42)
- (21)
- (42)
- (1)
- (5)
- (21)
- (5)
- (32)
- (15)
- (4)
- (5)
- (4)
- (5)
- (5)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (87)
- (1)
- (8)
- (9)
- (1)
- (165)
- (29)
- (29)
- (6)
- (10)
- (3)
- (3)
- (1)
- (10)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (9)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Phenomenex Inc RN NDL (22/2in/3)L, 250-10 mL
Hamilton Syringe Replacement Needles AS0-4397
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Trajan Scientific Plunger Gas Tight GT Medical 2/PK
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
P10F-AG gas tight 10 L plunger PK2
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Trajan Scientific Needle eVol Medical Lab 2/PK
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
11 5 cm 0 50 mm OD cone tipped needle for 5 L eVol syringes PK2
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Ace Glass, Inc. 50mm 10 microliter, 26 gauge, 20° bevel syringe
50MM 26GA 10UL SYRINGE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Trajan™ Replaceable Luer Lock Needles: Side Hole
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement needle for 1mL to 100mL Gas Tight Manual Syringes. 50mm needle length.
| Product Type | Replacement Needle |
|---|---|
| Connection Type | Luer Lock |
| Needle Point Style | Side Hole or Dome |
| Material | Stainless Steel |
| Length (English) Needle | 2 in. |
| For Use With (Application) | Gas chromatography |
Trajan™ Replacement Plungers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement Plungers are available for all SGE gas tight syringes.
Trajan™ Diamond LC Needles for 100 to 500μL Manual and Autosampler Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Removable needle design ensures carryover levels are reduced even lower than the best fixed needle syringes available. Trajan Scientific and Medical™ Diamond LC Needles for 10 to 50μL Manual and Autosampler Syringes are MS ready and designed to improve the sensitivity of your MS results.
| For Use With (Equipment) | Manual and Autosampler Syringes (100 to 500μL) |
|---|---|
| Product Type | Diamond Needle |
| Diameter (Metric) Outer | 0.72 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.02 in. |
| Needle Point Style | LC |
| Material | Stainless Steel |
| Needle Gauge | 22 G |
| Quantity | 1/Pk. |
|---|---|
| Material | Aluminum |
Thermo Scientific™ Mass Spectrometry Replacement ESI Probe Needles
Thermo Scientific™ Mass Spectrometry Replacement ESI Probe Needles are available for syringes with removable needles.
| Product Type | ESI Probe Needle |
|---|---|
| Connection Type | Removable |
Trajan Scientific and Medical Pyrojector SI-1 (N&P) Needle Kit
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pyrolysis Gas Chromatography is a specialized sample introduction technique in which a high molecular weight sample is heated rapidly to pyrolysing temperatures up to 900°C in a nonoxidizing atmosphere
Trajan™ Replacement Kit for Plunger-in-Needle Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
SGE NanoVolume syringes are designed to inject down to 50nL with high precision and accuracy
SGE™ Replacement Needles for Removable Needle Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Replacement needles as supplied with syringe
| Length (Metric) | 50 mm |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Removable Needle Syringe (10μL) |
| Product Type | Replacement Needle |
| Length (English) | 2 in. |
| Needle Point Style | Bevel |
| Length (English) Needle | 1.9 in. |
| For Use With (Application) | Gas chromatography |
Trajan™ Replacement Needles for 5μL eVol™ NMR Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
For gas chromatography systems
| For Use With (Equipment) | eVol NMR Syringe (5μL) |
|---|---|
| Product Type | Replacement Needle |
| Diameter (Metric) Outer | 0.5 mm |
| Diameter (English) Outer | 0.019 in. |
| Needle Point Style | Bevel |
| Material | Stainless Steel |
| Needle Gauge | 25 G |
Trajan Scientific and Medical™ Replacement Needles for Agilent Plunger-in-Needle Syringes
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Quality needles to fit a SGE syringe in a range of lengths and tip styles.
| Needle Point Style | Cone |
|---|---|
| Length (Metric) Needle | 42 mm |